Поне десетина големи градове в Китай са обзети от протести, като китайци по света направиха сходни прояви и в Европа, и Северна Америка, и в Австралия, съобщава Ройтерс.
Протестите в Китай се разрастват и според анализатори вече са едни от най-мащабните от години. Макар понякога Китайската комунистическа партия да допуска локални прояви на недоволство, случващото се през последните няколко дни надминава всичко видяно досега.
As the world watched China erupt in protest today, YouTube once again censored our coverage. Our episode on the enormous protests at Foxconn was age-restricted, essentially killing the viewership. No reason was given. This is a travesty @TeamYouTube #Chinahttps://t.co/FhKONGcFDm pic.twitter.com/UTy6j7TLg8
— China Uncensored (@ChinaUncensored) November 28, 2022
Протестите започнаха миналата седмица след пожар в апартамент в провинция Синдзян, при който загинаха десет души, които са били затворени по домовете си. Според протестиращите, властите са отговорни, но те отричат.
В понеделник множество граждани се събраха в централния бизнес квартал на Хонг Конг, който често е ставал сцена на шумни размирици. Студенти също се събраха и в Китайския университет на Хонг Конг за да почетат паметта на починалите в провинция Синдзян.
С издигането си на върха на Китайската комунистическа партия преди десет години Си Дзинпин допълнително ограничи множество свободи на гражданите, включително и с още по-сериозно затягане на цензурата в страната. Но именно представените от него мерки за "нулев Ковид" със затваряния и карантини на цели квартали и градове донесе искра, която очевидно от доста време е тлеела в китайското общество.
Тези мерки държаха жертвите на вируса в Китай доста по-ниско от други държави, но бе на цената на дълги оставания по домовете за милиони граждани, както и във вреда на втората най-голяма икономика на света. Въпреки това китайските власти не промениха посоката, но продължиха да настояват, че това е необходима мярка за да се спасят животи, особено на възрастните хора.
Част от причината за тази линия на властите се корени и в причината, че самият Си Дзинпин застана зад тази политика и тя вече се асоциира основно с него. Всеки друг избор, освен продължаване на тази линия може да се тълкува като лична негова слабост и възможност за загуба на властта.
Така в неделя протестиращи се сблъскаха с полиция в Шанхай. Двайсет и пет милионният град бе напълно затворен през април и май и с настоящите мерки това със сигурност е дошло в повече на гражданите.
При отразяването на събитията кореспондентът на BBC Ед Лоурънс също е бил бит, а впоследствие и задържан от полицията.
В социалните мрежи започват да излизат все повече клипове с протести и сблъсъци с полицията, както и примери за грубите мерки на властите - като например заваряване и блокиране на входните врати на цели жилищни блокове поставени под карантина.
An apartment building in Chengdu in China… the government is welding the entrance door to the apartment building to enforce the lockdown… if you do not have enough food at home, you will starve…
— Wall Street Silver (@WallStreetSilv) November 27, 2022
Some people are committing suicide jumping out of their windows.
sound ... pic.twitter.com/F1tRANXK8x
Градусът в Иран се покачва
Докато върви световното по футбол феновете на Иран не спират да скандират основните слогани на протестите и да държат темата жива в публичното съзнание. Освен подкрепа от футболистите, протестиращите получиха такава и от неочаквано място - племенницата на върховния лидер на Иран Фаридех Морадхани призова чуждестранните правителства да прекъснат всякакви дипломатически контакти с Техеран.
"О, свободни хора, бъдете с нас и кажете на вашите правителства да спрат да подкрепят този убийствен и детеубиващ режим", заявява Морадхани във видеосъобщението си и е категорична, че "този режим не е лоялен на никой от религиозните си принципи и не знае никакви правила освен сила и държане на властта".
Техеран отхвърли и предложение на ООН да направи проучване на случващото се от протестите, като според властите няма да има никакво съдействие с институциите съблюдаващи правата на човека в ООН. Новинарската агенция на протестиращите HRANA съобщава, че вече близо 450 души са били убити от властите, като излизат и видеоклипове на които се вижда как те стрелят с куршуми срещу гражданите.
Протестите избухнаха в страната преди малко повече от месец, след като 23-годишната Махса Амини почина в полицейски участък. Според протестиращите тя е била бита до смърт, тъй като не е носила хиджаб, а според властите смъртта е настъпила по естествени причини.
Тишина в Русия
На фона на сериозните безредици в Китай и Иран заради смъртта на около 10 човека, протестите в Русия при смъртта на близо 85 хил. руснаци на фронта в Украйна остават повече от спорадични.
През последната седмица отделни прояви имаше единствено на майки на военнослужещи, включително и пред военното окръжие на Санкт Петербург. Техните прояви идваха за да напомнят на властите, че те няма да изпращат слабоподготвени и мобилизирани на фронта.